Wyszukiwanie części do auta

Śruby mocujące do felg

Śruby obok nakrętek stanowią, główny element mocujący koło samochodu (piasty auta) – stąd są bardzo ważnym elementem prawidłowego umocowania felgi.

Śruby możemy podzielić według następujących kryteriów:
a/ ze względu na płaszczyznę mocująca felgę i tu wyróżniamy 3 rodzaje płaszczyzn mocujących felgę a mianowicie: stożek , kulę (sferę) oraz z płaską podkładką czy pływające.
Łeb śruby musi pasować do gniazda w feldze, stąd jak wyżej wskazano wyróżniamy więc śruby o łbie stożkowym, sferycznym i płaskim ( z podkładką) . Niewłaściwe dobranie śrub uniemożliwia dokręcenie felgi, ponieważ śruby się odkręcać co grozi nie tyko uszkodzeniem felgi ale zagraża bezpieczeństwu jady. Rodzaj właściwych śrub zależy od producenta felg (oryginalne lub nieoryginalne) i rodzaju felg (stalowe, aluminiowe), dlatego należy zawsze dobierać je indywidualnie.

b/ ze względu na rodzaj gwintu
Rozróżniamy śruby o różnym skoku gwintu ( w ofercie posiadamy śruby o skoku 1,25 i 1,5 i średnicy gwintu M12 i M14). Należy zawsze stosować śruby o właściwym skoku gwintu oraz średnicy gwintu. Złe dopasowanie śruby po prostu uniemożliwi jej wkręcenie. Rodzaj gwintu uzależniony jest od piasty auta, więc jest zawsze stały dla danego modelu samochodu. W przypadku zakupu nowych śrub, niezależnie od tego jakich felg używamy, będziemy potrzebować śrub o tym samym skoku i średnicy gwintu co obecnie używane śruby.

c/ długość śruby
Śruby powinny być tak dobrane, by przy dokręcaniu felgi wykonały około 7 do 8 pełnych obrotów. Użycie zbyt krótkich śrub grozi wyrwaniem gwintu z piasty lub uszkodzeniem śruby, co może doprowadzić nawet do odpadnięcia koła. Zbyt długa śruba może nie dać się wkręcić do końca lub wystawać z piasty, może również powodować złe funkcjonowanie, blokowanie elementów układu hamulcowego). Polecamy śruby HEK o długościach od 20 do 60 mm.

d/rozmiar klucza
Podstawowe rozmiary kluczy to 17, 19 i 21 cali. W przypadku felg stalowych zastosowany rozmiar klucza nie ma większego znaczenia, natomiast w felgach aluminiowych ze względu na ograniczone miejsce gniazda felgi, zbyt duży rozmiar klucza może utrudniać lub uniemożliwiać dostęp klucza do śruby. By rozwiązać ten problem stosuje się nietypowe śruby typu TORX lub IMBUS. Przy odkręcaniu/wkręcaniu wymagają one specjalnych nasadek, dokładnie pasujących do gniazda felgi.

”Więcej”
Home » Śruby i Nakrętki do Felg » Śruby Mocujące do Felg
Pokaż pasek boczny

Pozostałe (5)

Śruby kulowe ( sferyczne) (21)

Śruby stożek (36)